Jak investovat v prostředí vysokých úrokových sazeb?

Investiční snídaně
19. 10. 2022

O události

Dvouciferná inflace, historické nárůsty úrokových sazeb. Tlak centrálních bank přichází možná pozdě, o to silněji. A stranou bude muset možná ustoupit i ekonomický růst. Akciové trhy hledají půdu pod nohama, ty dluhopisové jsou jako na houpačce. Jak v takové době udržet hodnotu svého majetku? Čekají poklesy i trh nemovitostí nebo private equity?

Nejen na tyto otázky jsme se ptali na další Investiční snídani s názvem „Jak investovat v prostředí vysokých úrokových sazeb?“, kterou pořádá společnost EMUN ve spolupráci s hlavními partnery KPMG ČR a PPF bankou.

Sazbu přes 3 % v USA neměli posledních 14 let. ECB úroky zvýšila poprvé od roku 2011. Monetární politika shodně reaguje na nejvyšší inflaci za posledních 40 let. „Centrální banky se probudily a hasí, co zanedbaly,“ komentuje situaci makroekonomický analytik PPF banky Ľuboš Mokráš.

Už samotné očekávání zpřísnění měnové politiky poslalo akcie i dluhopisy do výprodejů. „Úrok je mocný. Aktuální výše bude mít zásadní vliv při alokaci aktiv,“ popisuje dopady Dušan Jalový, ředitel Sales pro institucionální klienty PPF banky. Sazby přitom zvyšují skoro všude. Což nutí investory přeskupit svá portfolia. „V prostředí rostoucích úroků tradiční portfolio složené z akcií a dluhopisů příliš nefunguje. Řešením může být zařazení alternativních aktiv a aktivní řízení investic,“ dodává Štěpán Pírko, ředitel Bohemian Empire.

Výprodeje na kapitálových trzích můžou taky znamenat velkou příležitost. Investoři se tak přetahují, kdo lépe odhadne správný moment, správné aktivum nebo akciový titul. „Zvyšování úrokových sazeb a volatilita na dluhopisovém trhu vytváří zajímavé dlouhodobé investiční příležitosti,“ komentuje situaci Leoš Jirman, předseda představenstva EMUN IS a za pravdu mu dává i manažer fondu VAULT OPF ze společnosti Art od Finance, Jakub Skryja: „V prostředí rostoucích úrokových sazeb většinou klesají ceny akcií, ale zároveň roste jejich očekávaný výnos do budoucna.“

Investice do nákupů firem přiblížil Igor Mesenský, M&A poradce a partner KPMG ČR, který shrnul vliv inflace na valuace a situaci na trhu fúzí a akvizic.

Investiční snídaně jsou určeny investorům a všem, které zajímá dění a předpokládaný vývoj v ekonomice a na kapitálových trzích. Navazují na konferenci INVESTIČNÍ VÝHLEDY a přinášejí pravidelný makroekonomický výhled a tržní update ve spojení s panelovou diskusí na vybrané aktuální téma. Využijte jedinečnou příležitost kontaktu s renomovanými odborníky, předními ekonomy a investičními analytiky.

Investiční snídaně s hlavním tématem Jak investovat v prostředí vysokých úrokových sazeb proběhla 19. 10. 2022 od 9:00 on-line na stránkách investicnivyhledy.cz a také na webu mediálních partnerů Newstream a e15.

Pořadatel

Hlavní partner

Partneři

Mediální partneři

Kontaktujte nás

EMUN family office, a.s.
Anežská 986/10 110 00 Praha 1